Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2017

Έπιασε 13αρι με +20....

Μια ακόμη εξαιρετική παράσταση έδωσε η ομάδα μας απέναντι στην 2η στη βαθμολογία Ίριδα Πετρ.(11-2) νικώντας με 70-50.
       Με αυτή τη νίκη ¨πιάσαμε 13αρι¨ και η αναδειχθήκαμε Πρωταθλητές χειμώνα καθώς ήταν και η τελευταία αγωνιστική του Α γύρου.
     Συνεχίζουμε λοιπόν με το απόλυτο των νικών σε 13 αγώνες και επίσης η ομάδα μας διαθέτει την καλύτερη άμυνα και επίθεση σε όλη τη Γ Εσκα.

ΓΣ Γλυκών Νερών -Ίρις Πετρ.  70-50 (31-24)

Συγκεντρωμένο και δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα μας καθώς βρεθήκαμε από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ με 13-5.Η Ίριδα αντέδρασε και με αρκετές βολές κατάφερε και έριξε τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στο καλάθι 19-17.
      Στη πρώτη επίθεση των φιλοξενούμενων, με τρίποντο πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη και τελευταία φορά.Αμέσως απαντήσαμε με ένα σερί 6 πόντων και διατηρήσαμε μια διαφορά ασφάλειας ως το τέλος του ημιχρόνου,που μας βρήκε να προηγούμαστε 31-24.
     Το ιδιο δυνατά ξεκινήσαμε και στη 3η περίοδο καθώς ανεβάσαμε τη διαφορά στο +12(36-24) και 46-34 στο 26΄.Με ένα σερί 10-0 η Ίριδα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο καλάθι αλλά το τέλος μας βρήκε μπροστά 48-44.
    Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό για την ομάδα μας.Εξαιρετικές άμυνες και με ένα σερί 15-0 (με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα),καταστρέψαμε όποιες ελπίδες μπορεί να είχαν οι φιλοξενούμενοι για την διεκδίκηση της νίκης. Το τελικό σκορ 70-50 αποδεικνύει ποια ήταν η καλύτερη ομάδα.
    Συγχαρήτηρια στους αθλητές μας και στον προπονητή μας για την εξαιρετική πορεία της ομάδας στο πρωτάθλημα.
    Επίσης θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και βοήθησε τους αθλητές μας και ευελπιστούμε σε ανάλογη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα:
19-17, 12-7, 17-20, 22-6

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μαθιουδάκης,Καρκανίδης 4(3ριμπ),Κατσαμπέκης 4,Ντάουντ 19(5τρ-3ριμπ),Μαρούδας,Σαρήμπαλης 16(3τρ-14ριμπ-4ασ),Παλαιοξάρης 2,Σταύρου,Σακελλαρίδης 8(12ριμπ-4ασ),Σταφυλάς 13(1τρ-3ριμπ),Γάσπαρης 4,Λεβέντης (2κοψ)

39-3 ριμπ., 6 κλεψ., 5 κοψ., 13 ασ., 18 λαθ.
2/3  1π.,  19/35 2π., 10/20 3π.

Ίριδα Πετρ. (Κοντός):Πουρνάρας 7(1),Κυπριτίδης 6(2),Μάρκος,Μπιλής,Βουρτσάς 5(1),Ρουμελιώτης,Καραμούζας 18,Ζαχαρίας 2,Καραδήμας 3,Τσιρίγκας 4,Νταβός 5(1),Καλλιμάνης

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 27/1 στις 21.45 με αντίπαλο τον Αστέρα Πατησίων.

Οι πρωταγωνιστές του 13-0......